banner29

Bursa’nın hedefi ‘Tek Dünya Kenti’

Bursa’nın hedefi ‘Tek Dünya Kenti’

13 Eylül 2019 Cuma 15:46
Bursa’nın hedefi ‘Tek Dünya Kenti’

Büyükşehir Belediyesi, temiz bir kent hedefi ve çevre odaklı faaliyetleriyle dikkati çekerken, ‘İklim Değişikliğine Karşı Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda Bursa’nın da yerini almasını sağladı.

Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde 2019 dönemi Türkiye ayağı başlatılan ‘Tek Dünya Kentleri Yarışması’na Bursa da katıldı. Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadele, deneyim paylaşımı ve diğer kentlere bu konularda ilham vermek amacıyla bir araya gelen yüzlerce kentin arasında yerini aldı.

Tek Dünya Kentleri Yarışması; iklime dirençli ve yüzde yüz yenilenebilir enerjiye dayalı bir geleceğe yönelik küresel bir dönüşüm için kentlerin eyleme geçmelerinin ve katkı sunmalarının sağlanması amacıyla Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (WWF) tarafından tasarlanıyor. Sürdürülebilir kalkınma ve iklim eyleminin öneminin hızla arttığı dünyada, bu yarışma, yaşama ve çalışma açısından Bursa’nın cazibesini sunma fırsatı tanıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılından bu yana iklim değişikliği alanında yürüttüğü çalışmalar ile Türkiye’deki diğer kentler için örnek olmuş ve ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Uyum Planı’nı hazırlayarak Türkiye’de bu alanda ön plana çıkan kentler arasında yer almıştır. Bu çalışmalar da ‘Tek Dünya Kentleri Yarışması’ sürecine başvuruda önemli bir temel oluşturuyor. Türkiye’den 5, toplamda ise 250’den fazla kentin katılım sağlayıp, ‘CDP/ICLEI’nin ‘Birleşik Raporlama Sistemi’ne bilgilerini gönderdiği yarışmada; uzman jüri tarafından her ülke için en fazla 3 aday kent finalist olarak seçilecek. Bu kentlerden biri ulusal düzeyde kazanan kent olarak belirlenecek ve sonrasında ise uluslararası ölçekte kazanan kent seçilecek. Finalist kentler 2020 yılı başında ilan edilecek.

Yarışmanın hedefi

‘Tek Dünya Kentleri Yarışması’na katılımcı ülkelerdeki yerel yönetimler ve belediyeler; iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi ve gelecek yıllar içerisinde sürdürülebilir, verimli ve yenilenebilir enerjiye dayalı çözümlerin büyük ölçüde yaygınlaştırılması için bütüncül, ilham verici ve güvenilir planlar sunmaya davet ediliyor. Yarışmacılar, aynı zamanda, dirençliliğin artırılması ve ‘tek dünya’ yaşam biçimlerinin mümkün kılınması gibi başka önemli faydaları gerçekleştirme becerileri açısından da değerlendirilecekler.

2011’den bu yana gerçekleştirilen etkinlik ile iklim değişikliğiyle mücadele etmek, kentlerde iklim dostu bir dönüşümü teşvik etmek, çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine doğru yol alan kentleri seçmek ve farkındalık sağlamak hedefleniyor. Yarışma, karbon ayak izini azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı direnci artırmak yolunda anlamlı ve yenilikçi adımlar atan kentleri öne çıkarmayı da amaçlıyor. Yarışmaya başvuran kentlerin sunduğu veriler tek bir adreste toplanırken, uluslararası uzmanlardan oluşan bir ‘Bilimsel Konsey’, yapılan başvuruları değerlendiriyor. Bu değerlendirme de iklim hedefleri açısından önem taşıyan enerji, binalar, iklim değişikliğine uyum konularındaki uygulamaları kapsıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.